Ministranti

Riječ «ministrant» dolazi od latinske riječi «ministrare» što znači služiti. Ministrant služi svećeniku, a samim time i Bogu. Zaštitnik ministranata je sv. Tarzicije, zato što je svoj život položio za Krista noseći Sv. Pričest kršćanima u zatvoru.

Prije same sv. Mise ministranti mole molitvu:
GOSPODINE ISUSE,
SLUŽBENIK SAM TVOJ.
IZABRAO SI MENE DA POSLUŽUJEM
KOD TVOG OLTARA.
SRETAN SAM ŠTO MOGU KOD SVETE ŽRTVE
DONOSITI NA OLTAR ŽRTVENE DAROVE.
NAUČI ME DA SLUŠAM RIJEČI TVOJE.
DAJ MI SNAGU DA ZNAM RADOSNO
PRIKAZIVATI SVE;
SVOJA DJELA, SVOJE MISLI I SAV SVOJ ŽIVOT.
TI ĆEŠ MI SE DAROVATI U SVETOJ PRIČESTI.
DAJ MI PRAVO APOSTOLSKO SRCE,
DA SE I JA ZNAM DAROVATI BRAĆI!!!

Poslije sv. Mise ministranti mole:
OSTANI UVIJEK SAMNOM,
GOSPODINE!
TI ME VODI K OCU!
MARIJO, MOJA MAJKO,
SLUŽBENICE GOSPODNJA,
UČINI ME VJERNIM SLUŽBENIKOM
SINA TVOGA! AMEN.

Ministrant ide u crkvu uredno odjeven. U crkvu ulazi 10 do 15 minuta prije mise. Pobožno uzme blagoslovljenu vodu, stavi na sebe znak križa i poklekne se okrenut prema Svetohraništu. Nakon kratke molitve kroz crkvu ide polako i ozbiljno. U sakristiji koja je dio crkve govori se tiho i samo ono što je najpotrebnije. Odrede se dužnosti za vrijeme mise. Katkada imamo i kadioničara. To je ministrant zadužen za nošenje kadionice koja uvijek ide na čelo procesije.

U misi se upotrebljava na početku, za Evanjđelje, prinos darova i posvetne molitve. Kod svečanih procesija imamo i službu krucifera. To je ministrant koji nosi križ na čelu ophoda,ako nema kadioničara. Redovito je iza kadionice. Pritom je Kristov lik na križu okrenut o smjeru procesije;samo pred nadbiskupom križ se nosi tako da on može rledati u Raspetoga.

Ministranti u našoj župi su sljedeći:
1.   Karlo Radočaj
2.   Florijan Henčel
3.   Denis Josić
4.   Robert Koren
5.   Hrvoje Kuzmić
6.   Tomislav Kuzmić
7.   Luka Kolar
8.   Ivan Kolar
9.   Marko Srdarević
10. Luka Srdarevič
11. Luka Mitić
12. Matej Mitić
13. David Moguš
14. Benedikt Berić
15. Ivan Jurić
16. Antonio Jurić
17. Matija Križanić

Kod oblačenja ministranata i urednosti sakristije brine se Paula Cikojević, a povremeno kući odnese i opere haljine gđa. Marijana Berić – Hvala im!

Rado odlazimo sa župnikom na hodočašća ili izlete, a od darova koje smo dobivali na blagoslovu obitelji, u zadnjih nekoliko godina kupili smo stolove za stolni tenis, stol za stolni nogomet te pikado pa rado navraćamo u župnu dvoranu gdje se zabavljamo.