Lektori

Čitači u liturgiji

U župi bl. Alojzija Stepinca nekolicinu vjernika, od samih početaka tj. djelovanja župe u novim prostorima, okuplja Riječ. Nekolicina vjernika je prepoznala dar da može služit Riječ i na taj način pridonijeti radosnijem slavlju svete mise i obredima.

Vjernici se okupljaju srijedom u večernjim satima i to ovisno o liturgijskim potrebama i mogućnostima. Na susretima se radi na što kvalitetnijoj interpretaciji biblijskih tekstova, a osobito predstojećih nedjeljnih i svetačkih liturgijskih tekstova. Svaki čitač upoznaje se s redom čitanja i lekcionarima kroz sva tri ciklusa nedjeljnih i blagdanskih slavlja, dvodijelnim ciklusom običnih dana, ciklusom svetačkih i prigodnih čitanja.

Kroz takav rad ne zapostavlja se molitva jer prethodi svakom početku i kraju susreta. Radom na biblijskim tekstovima posebno se naglašava uspostavljajući odnos sa zajednicom te odnos zajednice s Riječju. Posebna pažnja poklanja se tonu glasa, tempu čitanja, izgovaranju, stanci, pozornosti na interpunkcije, upravnom govoru, citatima unutar teksta, vlastitosti riječi koja je oblikovana, kao proglas, kao pitanje, kao tvrdnja…

Zalaganje i trud čitaća usmjeren je radosnijem i razumljivijem naviještanju Riječi Božje. Najveća nagrada je ako izgovorena Riječ pronađe plodno tlo.

ŽUPE BLAŽENOG ALOJZIJA STEPINCA, NOVSKA

1.   MATEA KOLOČAJ