Stepinčevo u župi

SVETKOVINA I PROSLAVA STEPINČEVA U ŽUPI

Tijekom dosadašnjih godina spomendan bl. Alojzija Stepinca, nebeskog zaštitnika naše župe, obilježavao se duhovnom pripremom i zajedništvom biskupa, svećenika, redovnika i župljana.

Prvo obilježavanje Stepinčeva bilo je 2009. godine. Župa se pripremala kroz devet dana molitvom krunice ili križnoga puta s pobožnošću u čast bl. A. Stepinca te večernjom svetom misom. Tijekom devetnice na svetim misama kroz propovijedi su se obrađivale teme:

TEME ZA DEVETNICU BL. A. STEPINCA I PREDVODITELJI

NEDJELJA

ISUS UČI KAO ONAJ KOJI IMA VLAST
DAN ŽIVOTA
STEPINAC – BORAC ZA ŽIVOT – SPAŠAVANJE U RATU, AGRESIJA NA REPUBLIKU HRVATSKU I NAŠI BORCI – VOJNICI, RATNICI, PROGNANICI
PREDVODI: VLČ. JOZO ZORIĆ – ŽUPNIK IZ RAJIĆA

PONEDJELJAK

PRIKAZANJE GOSPODINOVO – DAN POSVEĆENOG ŽIVOTA
STEPINAC – POSVEĆENA OSOBA – DUHOVNA ZVANJA
PREDVODI: VLČ. MARIO CIMBAL – ŽUPNIK IZ JASENOVCA

UTORAK

SV. BLAŽ – GRLIČANJE – BLAGOSLOV GRLA -  PLEMENITE RIJEČI IZ NAŠIH USTIJU  IZLAZE KADA JE NAŠA DUŠA PLEMENITA
PREDVODI: VLČ. STJEPAN BIBER, ŽUPNIK IZ MEĐURIĆA

SRIJEDA

„NIJE PROROK BEZ ČASTI DOLI U SVOM ZAVIČAJU“
SVIJET PROROKE I ISUSA UBIJAJU; STEPINCA UBIJAJU; DANAŠNJI SVIJET  ŽELI UBITI ISUSA U ŽIVOJ CRKVI – NAMA
PREDVODI: VLČ. MILAN VIDAKOVIĆ, ŽUPNIK IZ NOVSKE

ČETVRTAK

„POČE IH SLATI DVA PO DVA…“ – ISUS ŠALJE APOSTOLE - STEPINAC KAO PASTIR CRKVE ŠALJE APOSTOLE -  DANAS BISKUP ŠALJE APOSTOLE – OSNIVANJE ŽUPE BL. A. STEPINCA– ZNAČENJE NOVE  ŽUPE U NOVSKOJ
PREDVODI: VLČ. DARIJO ŠIMIĆ, ŽUPNIK IZ LIPOVLJANA

PETAK

„USKRSNU IVAN KOJEMU JA ODRUBIH GLAVU“
PREDVODI: VLČ. IVAN MITROVIĆ, DUHOVNI POMOĆNIK IZ JASENOVCA

SUBOTA

„BIJAHU KAO OVCE BEZ PASTIRA“
DJECA, DAR RODITELJIMA – ODGOJ PRIMJEROM I RIJEČJU- DAN ZA PRVOPRIČESNIKE I DJECU

NEDJELJA

„ISUS OZDRAVI MNOGE KOJE SU MUČILE RAZNE BOLESTI“
MLADI - NAŠE BLAGO – ISUS SMISAO NAŠEM ŽIVOTU – DAN ZA KRIZMANIKE I MLADE

PONEDJELJAK

„KOJI BI GA SE DOTAKLI, OZDRAVLJALI BI“
OBITELJ JE  TEMELJ NAŠEM ZDRAVOM DRUŠTVU – ISUS IMAO OBITELJ, ON ŽELI OSTATI U NAŠIM OBITELJIMA – DAN ZA BRAČNE PAROVE
PREDVODI: VLČ. VLADO MANDURA, VOJNI KAPELAN IZ KAMENSKE

U nedjelju i na sam spomendan prikazan je film o blaženiku pod nazivom „Moja savjest je čista“. Na sam blagdan služene su dvije svete mise u 11.00 i 18.00 sati. Svečanu sv. Misu u 11.00 sati predvodio je požeški biskup msgr. dr. Antun Škvorčević u koncelebraciji svećenika Novljanskog dekanata i vlč. Ivana Nikolića.

Svetkovinu su uzveličale mnogobrojne udruge i osobe: UDRUGA HRV. VOJ. INVALIDA DOMOVINSKOG RATA, UDRUGA HRV. DRAGOVOLJACA DOMOVINSKOG RATA GRADSKI OGRANAK NOVSKA, UDR. RODITELJA POGINULIH BRANITELJA DOMOV. RATA NOVSKA, UGRUGA UDOVICA HRV. BRAN. IZ DOM. RATA RH NOVSKA, HRVARSKI ČASNIČKI ZBOR GRADA NOVSKE, OPĆINA JASENOVCA I LIPOVLJANI, DVD NOVSKA, DVD BROČICE, DVD BRESTAČA, PP NOVSKA, RIS-SPECIJALNA POLICIJA NOVSKA, KUD ŠUBIĆ, PODR. ŠKOLA BRESTAČA, IZVIĐAČI PALUDINA NOVSKA, ZBOR BL. A. STEPINCA, gradonačelnik ANTUN VIDAKOVIĆ,…

Obilježavanje Stepinčeva 2010.

Za duhovnu pripremu u župi je organizirano „Biblijsko bdijenje u kapeli“. Biblija je čitana od korica do korica. Čitanje Riječi Božje započelo je u četvrtak 4.veljače u 19.00 sati, a završilo u utorak 9.veljače u jutarnjim satima. Riječ Božja čitana je 103 sata i 30 minuta te se izmijenilo oko 150 čitača. Za čitanje Svetog pisma pozvani su svi vjernici te prvopričesnici i krizmanici.
Tijekom šest dana večernje svete mise predvodili su i propovijedali: vlč. Vlado Mandura, vlč. Žarko Turuk, vlč. Nedjeljko Androš, vlč. Pavao mokri, fra Ante Barišić i vlč. Robert Mokri.

Na spomendan svečanu svetu misu predvodio je požeški biskup msgr. dr. Antun Škvorčević u koncelebraciji svećenika Novljanskog dekanata, a večernju misu vlč. Božo Tenšek.

ZAHVALU PRISUTNIMA NA STEPINČEVO UPUTIO JE ŽUPNIK PAVAO MOKRI: GRADONAČELNIKU ANTUNU VIDAKOVIĆU I DOGRADONAČELNIKU MARINU PILETIĆU, HVIDRI NOVSKA, UDRUZI HRV. DRAGOVOLJACA DOMOVINSKOG RATA GRADSKOM OGRANAK NOVSKA, UDR. RODITELJA POGINULIH BRANITELJA DOMOV. RATA NOVSKA, UDR. UDOVICA HRV. BRAN. IZ DOM. RATA RH NOVSKA, HRVATSKOM ČASNIČKOM ZBORU GRADA NOVSKE, UDR. BRANITELJA INA NAFTAPLIN NOVSKA, UDR. BRANITELJA BRESTAČA, DVD BRESTAČA, UDR. SPECIJALNA POLICIJA RIS NOVSKA, KUD-u ŠUBIĆ NOVSKA, KUD-u KOLO STARI GRABOVAC, KUD-u BREST BRESTAČA, UDR. ŽENA BRESTAČA, UDR. ŽENA ISKRA NOVSKA, LOVAČKOM DRUŠTVU JELEN NOVSKA, VELIKOM I MALOM ZBORU BL. A. STEPINCA S VODITELJICOM MONIKOM CIKOJEVIĆ, OBITELJIMA KOJE SU HRANILE SVEĆENIKE KROZ NEKOLIKO DANA, SVEĆENICIMA, RADIO NOVSKOJ ZA IZRAVAN PRIJENOS SV. MISE,  ČISTAČICAMA  I ČITAČICAMA I SVIMA OSTALIMA KOJI SU NAZOČILI SLAVLJU, A POSEBNO ČITAČIMA I STRAŽARIMA KOD BDIJENJA.

Obilježavanje Stepinčeva 2011.

Duhovna priprava za Stepinčevo započela je susretom krizmanika i mladih u subotu 5. veljače s početkom u 16.00 sati. Nakon susreta započela je sveta misa koju je u liturgijskom pjevanju predvodio zbor mladih iz požeške katedrale. Kroz naredne dane do spomendana vjernici su se pripremali kroz pobožnosti i duhovne nagovore te liturgijsku službu.

Na spomendan bl. Alojzija Stepinca svečanu svetu misu u 11.00 sati predvodio je vlč. Damir Vrabec župnik u Novoj Rači te policijski kapelan Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske županije.
Toga dana je gradonačelnik grada Zagreba gospodin Milan Bandić svečano pustio u pogon 4 zvona koja je poklonio župi.
Na slavlju je bilo okupljeno oko 1000 vjernika koji su, budući da je bio sunčan dan, počašćeni pred crkvom sa čobancem koji su pripravili lovci te kolačima koje su donijele vrijedne župljanke župe bl. A. Stepinca.
Vrijedno je spomenuti da se predstavnici raznih udruga proisteklih iz Domovinskog rata kao i ostali članovi iz javnog i političkog života rado odazivaju crkvenim manifestacijama.