Povijest župe

DEKRET O OSNUTKU NOVE ŽUPE U NOVSKOJ

Bl. Alojzije StepinacU gradu Novskoj posljednjih desetljeća nastanio se veći broj pučanstva te se župa sv. Luke evanđeliste tako povećala da pastoralni razlozi traže primjerena rješenja. Radi boljeg naviještanja Evanđelja i većeg dobra duša u skladu s kanonom 515 paragraf 2 Zakonika kanonskog prava, saslušavši Prezbitersko vijeće, ovime se odvajaju od župe sv. Luke evanđeliste njezini sjeverozapadni dijelovi i ondje osnova nova župa bl. Alojzija Stepinca.

Zaštitnik nove župe je bl. Alojzije Stepinac, biskup i mučenik, koji je svojom nepokolebljivom vjernošću Kristu, njegovoj Crkvi i Papinstvu postao svjetlo i uzor svima onima koji nastoje živjeti vrijednosti vjere, prokušane tijekom teških stoljeća borbe za dostojanstvo i prava čovjeka na našim prostorima. Nebeski rođendan bl. Alojzija Stepinca 10. veljače, slavit će se kao dan zaštitnika župe te liturgijski ima stupanj svetkovine.

Granica između župe sv. Luke evanđeliste i nove župe bl. Alojzija Stepinca ide ulicom Adalberta Knoppa (obje strane pripadaju novoj župi) zatim dijelom Zagrebačke ulice čiji parni brojevi 2 do kraja i neparni od br. 25 pa do kraja ulaze u novu župu te Ilirskom ulicom (obje strane pripadaju novoj župi). Na zapadu nova župa ima one iste granice koje je župa sv. Luke evanđeliste imala prema župi Lipovljani, odnosno selu Nova Subocka, na sjeveru prema župi Lipik (selo Bair) a na jugu preko autoceste prema župi Jasenovac. Župu bl. Alojzija Stepinca u Novskoj tvori naselje Brestača i sljedeće ulice u gradu: Adalberta Knoppa, Voćarska, Krune Tonkovića, Dobriše cesarića, Ljudevita Posavskog, Matije Gupca, Antuna Mihanovića, Hrvatskih branitelja, Zagrebačka (parni brojevi od 2 nadalje i neparni od 25 nadalje), Slavka Batušića, Matice Hrvatske, Ilirska, Augusta Šenoe, Vladimira Filipovića, Ivana Meštrovića, Frankopanska, Marina Držića, bana Josipa Jelačića, Radnička, Hercegovačka, Dalmatinska, Posavska, Zagoska, te N. Šubića Zrinskog.

Dekret o osnutku župe